Omul sfințește locul… și îl înfrumusețează

Facebookdistribuie

  Locuim într-un oraș mic de provincie, în care reabilitarea străzilor și clădirilor este primordială, autoritățile locale cu greu făcând față cererilor primite din partea populației de a se amenaja măcar în parcuri spații de joacă pentru copii, precum acelea din cel mai apropiat municipiu. Cunosc bine din propria-mi experiență cât afectează pe copii și pe părinții acestora lipsa acestor spații de joacă. De multe ori fiică-mea îmi imputa că nu mergem mai des la P., pentru a „ne da în vapor”. Dar ce să fac cu cei 40 de km ce ar fi trebuit să-i parcurg pentru a-i satisface ei doleanța?

          
          Dacă n-aș avea copil, n-aș fi recurs, probabil, asemenea predecesorului meu și nu numai, la luarea cât mai grabnică a deciziei de a convoca ședința Consiliului Local, al cărui președinte sunt, pentru discutarea soluțiilor ce se impun în această situație. Cunosc greutățile financiare ale bugetului, așa cum cunosc și nevoile oamenilor din localitate. Nu îmi era deloc ușor să mă întâlnesc prin locurile de joacă din orașul vecin cu alegători ai mei, care, mai mult sau mai puțin vădit își exprimau totala nemulțumire față de lipsurile orașului nostru. Și recunoșteam absența acestor spații, resimțind-o și eu ca pe un handicap. 
          Astfel că am inițiat un proiect de amenajare a patru locuri de joacă, câte unul pentru cele trei parcuri, iar unul în cartierul central al orașului. Bineînțeles că m-am lovit de contraargumentele a mulți dintre consilierii locali fără de care proiectul n-ar avea nicio șansă de izbândă. Trei întruniri mi-au fost necesare pentru a-mi expune temeiurile puternic argumentate privind necesitatea demarării cât mai grabnice a lucrărilor de amenajare. Iar faptul că, în cele din urmă proiectul meu a obținut numărul maxim de voturi și a devenit hotărâre a Consiliului Local suma de bani ce va fi distribuită pentru amenajarea locurilor, nu o pot vedea decât ca pe o izbândă.
          A urmat procedura de licitație, câștigată de SC Art Decor din Săcele, o firmă cu care am colaborat într-un mod foarte plăcut și eficient. Cei 13 ani de experiență în producția de mobilier urban și echipamentele de joacă și-au spus cuvântul când a venit vorba ivirii complexelor de joacă în orașul nostru. Ce bucurie s-a produs în rândul micuților când au luat cu asalt leagănele, toboganele, balansoarele, echipamentele de joacă-cetate sau omidă! La fel, m-am bucurat eu să constat că odrasla nu-mi mai cere să plecăm din oraș în căutarea a ceea ce are atât de aproape acum.
     
     Orașul este mult mai vesel. Se aud copiii cum se zbenguiesc în fericirea lor de a avea un loc special pentru ei. Și este mai frumos orașul! Coloritul viu al elementelor spațiilor de joacă a schimbat total aspectul locurilor unde au fost instalate.
(Sursa fotografiilor: www.decorurban.ro)

Comments

comments

Leave a Reply

205 Comments on "Omul sfințește locul… și îl înfrumusețează"

Lasă un răspuns


Sort by:   newest | oldest | most voted
Guest
2 years 10 months ago

It¡¦s really a nice and helpful piece of information. I¡¦m satisfied that you just shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

Guest
2 years 10 months ago

Good ¡V I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

Guest
2 years 10 months ago

I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend :)

Guest
2 years 10 months ago

Great work! This is the kind of information that are supposed to be shared around the internet. Shame on the search engines for no longer positioning this post upper! Come on over and visit my web site . Thanks =)

Guest
2 years 10 months ago

I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my site :)

Guest
2 years 10 months ago

Of course, what a great website and instructive posts, I will bookmark your website.Have an awsome day!

Guest
2 years 10 months ago

Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is excellent blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

Guest
2 years 10 months ago

Someone essentially assist to make critically articles I might state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular put up extraordinary. Magnificent job!

Guest
2 years 10 months ago

Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

Guest
2 years 10 months ago

Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

Guest
2 years 10 months ago

It’s actually almost impossible to find well-aware men or women on this area, but you seem like you fully understand those things you’re preaching about! Appreciate It

Guest
2 years 10 months ago

Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent. I really like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is really a terrific web site.

Guest
2 years 10 months ago

Hello, Neat post. There is a problem together with your website in web explorer, could test this¡K IE still is the marketplace chief and a huge portion of other folks will omit your wonderful writing due to this problem.

Guest
2 years 10 months ago

Good website! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

Guest
2 years 10 months ago

Keep functioning ,impressive job!

Guest
2 years 10 months ago

It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

Guest
2 years 10 months ago

Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.

Guest
2 years 10 months ago

Thanks , I’ve recently been looking for info about this topic for ages and yours is the best I have found out so far. But, what in regards to the conclusion? Are you positive concerning the source?

Guest
2 years 10 months ago

Nice weblog here! Also your web site so much up fast! What web host are you the usage of? Can I get your associate link for your host? I desire my web site loaded up as fast as yours lol

Guest
2 years 10 months ago

I have recently started a blog, the info you offer on this website has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

wpDiscuz